Towarzystwo Promocji Jako艣ci Opieki Zdrowotnej w Polsce (TPJ)
pierwsza organizacja w Polsce, kt贸ra wykaza艂a zainteresowanie problematyk膮 poprawy jako艣ci w medycynie
za艂o偶ona w 1993 roku z inicjatywy grupy os贸b zwi膮zanych z opiek膮 zdrowotn膮, pasjonat贸w poprawy jako艣ci i bezpiecze艅stwa pacjenta w systemach ochrony zdrowia.
Towarzystwo Promocji Jako艣ci Opieki Zdrowotnej w Polsce (TPJ) pierwsza organizacja w Polsce, kt贸ra wykaza艂a zainteresowanie problematyk膮 poprawy jako艣ci w medycynie
za艂o偶ona w 1993 roku z inicjatywy grupy os贸b zwi膮zanych z opiek膮 zdrowotn膮, pasjonat贸w poprawy jako艣ci i bezpiecze艅stwa pacjenta w systemach ochrony zdrowia.
TPJ prowadzi dzia艂alno艣膰 szkoleniowo-konsultacyjn膮 dotycz膮c膮 zmiany kultury organizacyjnej w oparciu o uznane standardy poprawy jako艣ci i bezpiecze艅stwa 艣wiadcze艅 medycznych.
Zajmuje si臋 prowadzeniem dzia艂alno艣ci naukowo - badawczej poprzez partnerski udzia艂 w projektach Komisji Europejskiej:
Pog艂臋bione Rozumienie Poprawy Jako艣ci w Europie (Deepening our understanding of quality improvement in Europe; DUQuE; http://www.duque.eu prowadzony w ramach Seventh Framework Program Komisji Europejskiej w celu por贸wnania korzy艣ci, jakie wynikaj膮 ze strategii poprawy jako艣ci w 240 szpitalach w 8 krajach ( Belgia, Dania, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, USA, Wielka Brytania), prowadzony przez Avedis Donebedian Institute przy Autonomous University of Barcelona.Pog艂臋bione Rozumienie Poprawy Jako艣ci w Europie
Projekt w programie ERASMUS "Opracowanie Metodologii i Ocena Wp艂ywu Edukacji Dla Bezpiecze艅stwa Pacjenta w Celu Poprawy Skuteczno艣ci" - nakierowany na popraw臋 bezpiecze艅stwa opieki nad pacjentem poprzez opracowanie i rozpowszechnienie bardziej skutecznych program贸w edukacyjnych dla pracownik贸w ochrony zdrowia w obszarze przekazywania pacjenta w mechanizmie transfer贸w wewn臋trznych (mi臋dzyoddzia艂owych) jak i zewn臋trznych (pomi臋dzy 艣wiadczeniodawcami i poziomami opieki). Projekt prowadzi艂 Uniwersytet Medyczny im. Semmelweisa w Budapeszcie, przy udziale Ministerstwa Zdrowia, Us艂ug Socjalnych i R贸wno艣ci Hiszpanii.
Akcja COST (2020-2024) CA19113 (The European Researchers' Network Working on Second Victims -The ERNSTGroup) - pierwszy projekt w zakresie ochrony i psycho-spo艂ecznego wsparcia kadry medycznej, kt贸ra uczestniczy艂a w zdarzeniu niepo偶膮danym. Problematyka "the second victim" czyli "drugiej ofiary" zdarze艅 niepo偶膮danych w trakcie diagnostyki i terapii pacjent贸w jest istotnym, acz jeszcze niedostatecznie zbadanym zagadnieniem w dziedzinie bezpiecze艅stwa pacjenta, kt贸re wymaga wszechstronnych bada艅 i wypracowania rozwi膮za艅 s艂u偶膮cych ochronie i wspieraniu pracownik贸w opieki zdrowotnej.
TPJ jest do艣wiadczonym partnerem merytorycznym wielu konferencji i warsztat贸w dedykowanych poprawie jako艣ci i bezpiecze艅stwa pacjenta:
w 2004 r. przy wsparciu WHO Towarzystwo zorganizowa艂o konferencj臋 na temat bezpiecze艅stwa pacjenta, w kt贸rym uczestniczy艂 Sir Liam Donaldson, w贸wczas Naczelny Lekarz Wielkiej Brytanii, obecnie WHO Envoy for Patient Safety;
w 2007 r. TPJ, Centrum Monitorowania Jako艣ci w Ochronie Zdrowia (CMJ), European Society for Quality in Healthcare (ESQH) oraz Rada Europy zorganizowa艂y International Practicum in Patient Safety (training the trainers), z udzia艂em przedstawicieli 22 kraj贸w
wsp贸lnie z Rad膮 Europy w 2007 r. byli艣my wsp贸艂organizatorem konferencji "Bezpiecze艅stwo Lekowe", w kt贸rej uczestniczyli przedstawiciele 12 kraj贸w;
od 1995 r. TPJ jest wsp贸艂organizatorem cyklicznych, mi臋dzynarodowych konferencji w Krakowie "Jako艣膰 w Opiece Zdrowotnej".
TPJ jest wsp贸艂autorem wytycznych post臋powania klinicznego:
w b贸lu przewlek艂ym;
przewlek艂ej obturacyjnej chorobie p艂uc;
opracowania pierwszych w Polsce wytycznych profilaktyki i leczenia 偶ylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (2002).
TPJ prowadzi ocen臋 jako艣ci, w tym skuteczno艣ci, program贸w profilaktycznych, realizowanych przez samorz膮dy wojew贸dzkie; zajmuje si臋 opracowywanie raport贸w kliniczno - ekonomicznej oceny jako艣ci interwencji, technologii diagnostycznych i leczniczych w tym sposob贸w terapii chirurgicznej i farmakologicznej.